GRUB rescue mode – bootowanie Windows

Jak zbootować system Windows z lini poleceń bootloadera GRUB w trybie “rescue mode”.

Logo GRUBPo dłuższym czasie nieużytkowania Debiana powróciłem do niego, jednak nie wiem co mnie pokusiło do aktualizacji całego systemu. Jak zwykle wszystko zaczęło się od błędów podczas instalacji. Czasu na grzebanie w systemu nie miałem więc postanowiłem zresetować system i sprawdzić czy w ogóle wstanie. Jak się okazało nie tyle system nie chciał wstać co w ogóle GRUB wywalił błąd i żadnego systemu nie dało rady zbootować.

No i pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to Live CD i instalacja od nowa GRUB’a, ale jak sie okazało pod ręką nic nie było, a obraz ubuntu znajdował się na partycji windowsa. Ostatnią deską ratunku okazał się drugi PC na którym włączyłem ściąganie obrazu najnowszego Ubuntu.

W czasie ściągania zacząłem się zastanawiać jak włączyć bootowanie widnowsa z lini poleceń GRUB’a w trybie “rescu mode”, który był tylko dostępny.  Tryb rescue mode nie oferował za dużo, normalnie mamy dostępne tylko  komendy: instmode, ls, set, unset, jednak najciekawsze jest to, że polecenie help w tym trybie jest niedostępne. Próba włączenia  normalnego trybu w GRUB’ie zakończyła się fiaskiem.

grub rescue> insmod normal

Skoro GRUB odmawiał współpracy pozostał więc manual (GNU GRUB Manual)  i szukanie czegoś co by zasugerowało rozwiązanie.

Po bliższym zapoznaniu się z manualem [1] i [2] znalazłem odpowiednie polecenia które umożliwiają bootowanie systemu Windows z linii komend GRUB’a i to wszystko w trybie rescue:

grub rescue> insmod chain
grub rescue> insmod ntfs
grub rescue> set root=(hd0,1)
grub rescue> chainloader +1
grub rescue> boot

Jak nie trudno zauważyć są to po prostu opcje jakie ustawiamy w pliku konfiguracyjnym GRUB’a odpowiedzialne za bootowanie windowsa. Jedynym wyjątkiem jest poleceniem boot które bootuje system z partycji wskazanej poleceniem set root=(hd0,1).

7,551 thoughts on “GRUB rescue mode – bootowanie Windows”

  1. Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos. I would like to look more posts like this .

Leave a Reply